İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallığa, dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak üzere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir vize türüdür. İngiltere öğrenci vizesi 2 farklı şekilde hazırlanmıştır. İngiltere öğrenci vizesinin ilk bölümünü Student Visitor Visa oluştururken, bu vize İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesidir. İngiltere Student Visitor Visa, İngiltere’de dil eğitimi almak üzere düzenlenmiş bir öğrenci vizesi türü olurken, İngilizce düzeyi şartı aranmamaktadır. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 ay olarak verilmektedir. İngiltere Student Visitor Visa ile İngiltere’de çalışma imkânı bulunmamakta ve vize süresinin son ermesinin ardından bu vize türünün İngiltere’den de uzatılma imkânı bulunmamaktadır. İngiltere öğrenci ziyaretçi vize süresinin uzatılmak istenilmesi halinde ise Türkiye’den yeni bir başvuruda bulunulması gerekecektir.

İngiltere öğrenci vizesinin 2. Bölümünü ise uzun dönem İngiltere öğrenci vizesi kategorisi olan Tier 4 General Student Visa oluşturmaktadır. İngiltere Tier 4 General Student Visa için orta düzeyde (intermediate) İngilizce koşulu bulunurken uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesi ile intermediate seviyesindeki İngilizceniz kanıtlanmalıdır. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi ile İngiltere’ye dil eğitimi almak üzere giden kişilere çalışma izni verilmemektedir. Foundation lisans veya yüksek lisansa giden öğrenciler ise haftada 20 saati geçmeme ön koşulu ile yarı zamanlı (part-time) çalışma imkânından yararlanabileceklerdir. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi süresinin son ermesinin ardından İngiltere’den işlem yaparak uzatabilirsiniz. İngiltere öğrenci vizesi işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar ile başvurularda bulunulmalıdır.

İngiltere öğrenci vize işlemleri için doldurulacak olan İngiltere öğrenci vize başvuru formu online olarak doldurulmalıdır. İngiltere öğrenci vizesi başvuruları direk olarak İngiltere Konsolosluğuna yapılamayacaktır. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vize başvurularını İngiltere vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığı ile kabul etmektedir. Fakat İngiltere Konsolosluğuna parmak izi uygulaması, biometrik fotoğraf çekimi ve İngiltere Konsolosluğunun gerek görmesi halinde mülakat verme üzerine gidilebilecektir.

Bu vize türü genelde 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru süresince konsolosluk ek süreye ihtiyaç duyabilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde konsolosluk ek evraklar isteyebilmektedir.

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

Öğrenciler için gerekli evrak listesi :

1 - Pasaport (seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)

2 - Öğrenci belgesi (güncel, orijinal) mezun iseniz diploma fotokopisi

3 - Kimlik fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren)

4 - İngilizce Muvafakatname (kişi 18 yaşından küçükse, anne baba tarafından imzalanmış, noter onaylı, orijinal belge)

5 - Uçak bileti rezervasyonları

6 - Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptanceletter), kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.

Öğrenciler için sponsor olacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar:

Devlet Memuruysa:

1 - İngilizce vize talep dilekçesi (konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten, ıslak imzalı)

2 - Maaş bordrosu (son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)

3 - Görev kimlik kartı fotokopisi

4 - Şahsi Banka Hesap Cüzdanları veya Banka Hesap Dökümleri( Vadesiz banka dökümünün sonunda en az 7.000TL bakiyesi olan, Son 6 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

5 - Çalışma belgesi (bağlı bulundugu kurumdan alınmış ıslak imza ve mühürlü)

Kişi Emekliyse:

1 - İngilizce vize talep dilekçesi (şahsen, konsolosluğa hitaben yazılmış sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş)

2 - Emekli kimlik fotokopisi

3 - Emekli maaş dökümü (son 6 aylık, ıslak imza ve kaşeli)

4 - Şahsi Banka Hesap Cüzdanları veya Banka Hesap Dökümleri( Vadesiz banka dökümünün sonunda en az 7.000TL bakiyesi olan, Son 6 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

Kişi Şirket Sahibiyse:

1 - İngilizce vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, kaşe ve ıslak imzalı)

2 - Güncel şirket evrakları (İngilizce faaliyet belgesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi, sicil gazetesi fotokopisi)

3 - Şahsi Banka Hesap Cüzdanları veya Banka Hesap Dökümleri( Vadesiz banka dökümünün sonunda en az 7.000TL bakiyesi olan, Son 6 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

4 - SGK hizmet dökümü

Kişi Şirket Çalışanıysa:

1 - İşveren mektubu (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kişinin bu iş yerinde çalıştığını belirten kaşe ve ıslak imzalı)

2 - İngilizce vize talep dilekçesi (şahsen, konsolosluğa hitaben yazılmış, sponsor olunacağını ve yakınlık derecesini belirten)

3 - Güncel şirket evrakları (İngilizce faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazetesi fotokopisi)

4 - Maaş bordrosu (son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)

5 - SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

6 - Şahsi Banka Hesap Cüzdanları veya Banka Hesap Dökümleri( Vadesiz banka dökümünün sonunda en az 7.000TL bakiyesi olan, Son 6 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ ÜCRETLERİ

Vize İşlem Ücreti: 6 aylık 240$, 2 yıllık 750$, 5 yıllık 1550$, 10 yıllık 2150$

Parmak izi Antalya’dan yapılmak istenirse 80$ konsolosluk harcı eklenmektedir.

Ekspres vize +212 GBP, Süper Ekspres vize +956 GBP

Fatura istenilmesi durumunda %18 KDV eklenecektir.

Yukarıda belirtilen tutar, konsolosluk harcı ve hizmet bedeli içerir.

Vize Sonuçlanma Süresi: 21 iş günüdür. Bu süre konsolosluk resmi tatil günlerini ve yabancı pasaportları kapsamaz.

Ekspres vize 4 iş günü

Süper Ekspres vize 1 iş günü

Randevu tarihini beklemeden başvurunuzu yapmak istiyorsanız 450TL ek ödeme yaparak Walk in service'den yararlanabilirsiniz.

Vize başvurunuzu, seyahatinize en erken 6 ay en geç 1 ay kala yapabilirsiniz.

NOT: Değerli yolcularımız; vize işlem ücreti nakit olarak ödenir ve iptali ya da vizenin onaylanmaması halinde ücret iadesi yapılmaz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİLGİLER!

* Yukarıda verilen evrak listesi, vize başvurunuzu gerçekleştirebilmemiz için Konsolosluk tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir.

* Hazırlamış olduğunuz belgeleri kargo ile ya da elden ofisimize teslim edebilirsiniz.

* Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu tarihi ve saati sizlerin onayına sunulacaktır.

* İngiltere vizesi için biyometrik parmak izi uygulaması olması nedeniyle başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekmektedir. Daha önce parmak izi vermiş olmak herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir.

İngiltere vizesi için parmak izi işlemi Ankara, İstanbul ve Antalya’da yapılmaktadır. (Antalya’dan sadece Perşembe günleri) Ekspres vize ve Süper Ekspres vize işlemleri Ankara ve İstanbul’da yapılmaktadır.

* Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.

* Başvurunuzun eksiksiz yapılması, vizenin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Vize başvurunuzun sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar İngiltere Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir.

Ankara Ücretsiz Danışma Hattı
0(312) 468 78 40
Antalya Ücreziz Danışma Hattı
0(242) 324 78 44
Ankara Ücretsiz Danışma
0(312) 468 78 40
Antalya Ücretsiz Danışma
0(242) 324 78 44